05 Mart 2021 Cuma

4 siteye 'erişim durdurma'

4-siteye-erisim-durdurma

Diyarbakır'da 2'nci Sulh Ceza Hakimliği, avukat Ercan Ezgin'in talebi doğrultusunda Hazreti Muhammed'in karikatürlerini yayınlayan Charlie Hebdo dergisinin kapağını paylaşan 4 internet sitesine erişimin durdurulması kararı verdi.
15 Ocak 2015 Perşembe 00:52

 DİYARBAKIR Barosu avukatlardan Ercan Ezgin, Charli Hebdo dergisinin bugün çıkan sayısında Hazreti Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanmasının kamu düzenini bozma tehlikesi olduğunu belirterek, bu tür karikatürlü haberlerin Türkiye'de yayınlanmasının yasaklanması kararı verilmesi istemiyle mahkemeye başvurdu. Diyarbakır 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'ne dilekçe ile başvuran Ercan Ezgin, Hazreti Muhammed'in karikatürlerinin yer aldığı haberler için tüm Türkiye'de yayın yasağı getirilmesini talep etti. Dilekçede Türk Ceza Kanunu'nun 216/3 ve 218/1 maddelerinde yer alan 'Basın, yayın yolu ile dini değerleri aşağılama' suçuna atıfta bulunan Ercan Ezgin, "Charlie Hebdo dergisi bugün çıkan sayısında Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in, hakaret içeren ve toplumsal infial ile kamu düzenini bozma tehlikesi olan karikatürlü haberlerinin Türkiye'de yayınlanmasının yasaklanmasına ve durdurulmasına karar verilmesi talep edilmiştir" ifadelerine yer verdi.


Avukat Ezgin, dilekçenin açıklamalar bölümünde Charlie Hebdo dergisinin 12 kişinin öldüğü saldırının ardından ilk sayısını çıkaracağını belirterek şunları kaydetti:


"Bugün satışa başlayacak 3 milyon adet dergi basılmış. Derginin, saldırı sonrası ilk sayısında kapakta yine Peygamber Efendimizin olması büyük tepkilere neden olmaktadır. Kapakta gözü yaşlı bir şekilde çizilen Hazreti Muhammed büyük harflerle 'Ben Charlie'yim' yazılı bir döviz tutuyor üstte ise yine büyük harflerle 'Her şey affedildi' diye yazıyor. Je Suis Charlie'nin görevi dine sövme değildir. Peygambere hakaret etme asla basın özgürlüğü kapsamında olamaz. Bu karikatür milyarlarca Müslüman’ı derin bir biçimde infiale sevk etme tehlikesi yaratmaktadır. Peygamberimizin böyle bir şekilde karikatürize edilmesi, onunla alay edilmesi, göz yaşı döküyor gibi gösterilmesi asla kabul edilen bir durum olmamalıdır."
CHARLİE HEBDO'NUN KAPAĞINI YAYINLAYAN 4 SİTEYE ENGELLEME


Diyarbakır'da 2'nci Sulh Ceza Hakimliği, avukat Ercan Ezgin'in talebi doğrultusunda, Charlie Hebdo dergisinin son sayısının, Hazreti Muhammed'in karikatürlerinin yer aldığı kapağını paylaşan 4 internet sitesine 'erişimin durdurulması' kararı verdi.


Diyarbakır Barosu avukatlarından Ercan Ezgin'in Hazreti Muhammed'in karikatürlerin yayınlanmasının yasaklanmasına ilişkin talebi, Diyarbakır 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nce karara bağlandı. Talebi değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği, 4 internet sitesinin karikatürlerle ilgili sayfalarına erişimin engellenmesine karar verdi. Kararda, birgun.net , t24.com , internethaber ve thelira.com adlı internet sitelerinin Charlie Hebdo'nun Hazreti Muhammed'in karikatürünün olduğu kapağının yayınlandığı sayfalarına erişimi engellendi.


HUKUK DÜZENİNİN ÇATIŞAN İKİ DEĞERİ AYNI ANDA KORUMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR


Kararın gerekçesinde herkesin ifade özgürlüğü hakkına sahip olduğunu belirten 2'nci Sulh Ceza Hakimi Özcan Kuşatan, asıl olanın ifade özgürlüğünün korunması olduğunu vurguladı. İfade hürriyetinin diğer kişi hak ve hürriyetleriyle sınırlamaya tabi olduğunu belirten Kuşatan, şöyle devam etti:


"İfade özgürlüğü bu hakkı kullanan bir kişinin başkasına istediğini söyleyebilmesine imkan tanımaz. Bazen ifade hürriyeti başkalarının kişilik hakları ile çatışabilir. Hukuk düzeninin çatışan iki değeri aynı anda koruması mümkün değildir. Gerek kişilik hakkı, gerekse ifade özgürlüğü tek başlarına hukuk düzenince koruma altına alınmıştır. Birinin diğerine üstün tutulması belirli bir olayda belirli şartlarda gerçekleşir. Yani hangisinin diğerine karşı daha çok korunacağı somut olayın şartlarına göre belirlenir. Bu bağlamda ifade özgürlüğü kamuoyunu aydınlatmanın ötesine geçer ve kullanılan araç da amaca uygun olmazsa kişinin dini değerlerinin , şeref ve haysiyetinin korunması değeri ifade özgürlüğünden üstün tutulacaktır. Dini değerlerin ve Peygamberin aşağılanmasına yönelik söz, yazı, resim, karikatür ve yayınların o dine insanlara hakaret olarak kabulü mümkündür. Çünkü bir insanın dini inancı onun ayrılmaz bir parçası, onuru, şerefi ve saygınlığı yani kişilik hakları kapsamında korunması gereken bir değerdir."


KARAR


Kararda, "Talep edenin dilekçe ve ekleri kapsamında yapılan inceleme sonucu birgun.net, t24.com, internethaber ve thelira.com adlı internet sitelerinin url bilgisi ile erişimine ulaşılan talep konusu haberin internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle yapılan değerlendirmede; Bir kimseye inandığı din üzerinden hakaret edilmesi suç sayılmalıdır. Kişi ve toplumun inandığı bir dinin peygamberi tartışmasız bir şekilde o din için vaz geçilmez ve saygı gösterilmesi gereken önemli bir değerdir. Herkesin birbirinin inancına ve dini değerlerine saygı göstermesi gerekir. Laiklik ilkesi de bunu gerektirir. Aynı şekilde vefat eden bir kişinin hatırasını ve saygınlığını da korunması gerekir. İfade hürriyetinin korunması gereken bazı hukuki yararlar nedeniyle kısıtlanabildiği görülmektedir. Bu nedenlerle talep dilekçesinde belirtilen sitelerde yer alan haber içeriğinin 5651 sayılı yasaya göre kişilik haklarını ihlal edici nitelik taşıdığı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi. 


Kararda, belirtilen internet sitelerindeki yayın içeriğinin talep edenin kişilik haklarını ihlal edici nitelik taşıdığından sadece kişilik hakkının ihlalinin gerçekleştiği kısmın içeriğine erişimin engellenmesine hükmedildi.AVUKAT EZGİN:DİNİ DEĞERLERİMİZE SAYGI GÖSTERİLMESİ ZORUNLULUĞU VAR


Diyarbakır'da Hazreti Muhammed'in karikatürleri ile ilgili yayın yapan 4 sitenin sayfalarına erişimin engellenmesi talebinde bulunan Avukat Ercan Ezgin, "Basın özgürlüğü adı altında dini değerlerimize, peygamberimize, kutsallarımıza hakaret edilmemesi lazım" dedi. Charlie Hebdo dergisinin son sayısının kapağını yayınlayan 4 internet sitesinin kapatılması kararını talep eden Avukat Ercan Ezgin, adliye çıkışında DHA'nın sorularını yanıtladı. Derginin kapağında kullandığı karikatürün Türkiye'deki bazı yerlerde yayınlandığını gördükten sonra yasal süreci başlattığını belirten Ezgin, "Karikatürün yasaklanması için başvurmuştuk. Basın ve ifade özgürlüğü kişinin en temel haklarındandır. Ancak diğer temel haklarımıza, kişilik haklarımıza ve dini değerlerimize saygı gösterilmesi zorunluluğu var. Bunların birbirleriyle çatışmaması lazım. Basın özgürlüğü adı altında dini değerlerimize, peygamberimize, kutsallarımıza hakaret edilmemesi lazım. Bu durumu kabullenmiyoruz. Bunun için hukuki müeyyide uygulanması için müracaatta bulunduk. Mahkeme taleplerimizi haklı gördü. Adı geçen karikatürü kullanarak haber yapan 4 site hakkında ilgili haberlerin yayınlarının durdurulması ve kaldırılması konusunda olumlu bir karar verdi. Verilmesi gereken bir karardı. Ulusal ve uluslararası hukuka, vicdana uygun bir karardı. Bizler Müslüman insanlarız ve bu konuda hassasiyet gösteren insanlarız. Herkesin düşünce özgürlüğüne saygı gösterilmesi lazım. Gereksiz bir tartışma ve provokasyon amaçlı bir durumdur" dedi.

Müslümanların bu tür provokasyonlara gelmemesi gerektiğini ifade eden Ezgin, "Fransa'da yaşanan olaylar benzeri şiddet, ölüm içeren olaylara gelmemeliler. Bunlar tamamen İslamiyet’e karşı yapılan oyunlardır. Bu oyunlara gelmeyelim. Bu tür durumlarda tepkimizi ortaya koyalım. Ama tepkilerimiz hukuki tepkiler olsun. Bundan önce de aynı şekilde davrandık. Bundan sonra da dinimize, milli ve manevi değerlerimize hakaret içerecek saldırıları kabullenmeyeceğiz. Bu konuyu ile ilgili suç duyurusunda da bulunacağız. Bu tür hakaret içeren eylemler Türk Ceza Kanunu'nda suç olarak değerlendirilmiştir. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamına girmez. Kararı olumlu buluyoruz" diye konuştu.Haber okunma sayısı: 35443

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mahalleler-birliginden-aciklama

Mahalleler Birliğinden Açıklama

05 Kasım 2019 Salı 22:30
mahalleler-birliginden-bir-zafer-daha

Mahalleler Birliğinden Bir Zafer Daha

01 Ağustos 2019 Perşembe 17:58
kilyos-mezarligina-rekor-ziyaretci

Kilyos Mezarlığına Rekor Ziyaretçi

09 Haziran 2019 Pazar 19:15
sariyer-belediyesinden-duyuru

Sarıyer Belediyesinden Duyuru

20 Ocak 2019 Pazar 19:37
istanbula-kar-yagisi-geliyor

İstanbul'a kar yağışı geliyor!

13 Ocak 2019 Pazar 23:38

ÜLKE GÜNDEMİ

İstanbul'a kar yağışı geliyor!

İstanbul için yeni bir kar yağışı uyarısı yapıldı. Meteorolog Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından

Türkiye'nin konuştuğu Palu Ailesi hakkında flaş karar!

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 11 yıl önce Meryem ve Melike Tahnal adlı anne ve kızın kaybolmasıyla ilgili devam

1 yaşında milyoner oldu!

Japonya'da doğuştan aslan yelesine benzeyen saçları sayesinde fenomen olan Chanco isimli bebek, oynadığı reklam

ABD konvoyu Nusaybin'den görüntülendi

ABD’nin Suriye'den çekilme kararı sonrası, bu akşam saatlerinde Mardin’in Nusaybin ilçesine sınır komşusu

Fatih'te korkutan yangın!

Fatih'te bir gecekonduda başlayan yangın, iki gecekonduya daha sıçradı. Alevli şekilde yanan evler, itfaiyenin

Aile içi cinayet!

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, Sinan G. (25), ablası Suzan Keleş'i (28) tabancayla başından vurarak öldürdü.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL